Įtraukianti literatūros pamoka: inovatyvūs teksto skaitymo metodai (Skaitome Mykolo Pranciškaus Karpavičiaus „Piliečio pamokslinė kalba...“)

mitingas.jpg

 

Renginio data: Kovas 10 d.
Penktadienis 13:00 - 17:40 val.


Lietuvių kalbos mokytojams

  

   Peržiūros : 2160

   

SEMINARAS NEĮVYKS

Mokytojams, dirbantiems pagal Lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo bendrąją programą (2016), aktualu susipažinti su tais senosios literatūros tekstais, kurie iki šiol mokykloje nebuvo skaitomi ir nagrinėjami. Vienas iš jų – M. P. Karpavičiaus pamokslinė kalba. Tam, kad kalba taptų aktuali septintokui ir atvertų savo prasmes, mokytojui svarbu susipažinti su to meto kultūriniu kontekstu ir gebėti jį patraukliai perteikti mokiniui.

Seminaro metu turėsite galimybę dalyvauti literatūros pamokoje, kurios metu praktiškai susipažinsite su naujomis teksto skaitymo galimybėmis

Seminaro uždaviniai:

 • Supažindinti su svarbiausiais M. K. Karpavičiaus pamokslinės kalbos biografinio ir kultūrinio konteksto bruožais.
 • Praktiškai susipažinti su inovatyviu M. K. Karpavičiaus pamokslinės kalbos perskaitymo metodu dalyvaujant literatūros pamokoje.
 • Analizuoti praktikoje išbandytus ir numatyti naujus būdus, kuriais remiantis septintokus būtų galima įtraukti į prasmingai aktyvų senosios literatūros tekstų tyrinėjimą.
 • Pažvelgti į senosios literatūros tekstus iš retorikos perspektyvos.

Plėtojamos bendrosios kompetencijos:

mokėjimo mokytis, pažinimo, iniciatyvumo ir kūrybingumo.

Dalyviai:

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai.

Seminaro turinys:

 • Paskaita apie M. P. Karpavičių.
 • Literatūros pamoka, kurioms metu mokytojai praktiškai susipažins su inovatyviu M. P. Karpavičiaus teksto skaitymo metodu. Trukmė apie 1 val. Pamoką ves psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė ir aktorius.
  Įsivaizduokite, kad atėję į lietuvių literatūros pamoką atsiduriate pasiruošimo mitingui įkarštyje. Gaminami transparantai, visi aktyviai diskutuoja, ką ir kaip užrašyti, kokią žinutę perteikti. Galiausiai mitingo dalyviai susirenka numatytoje vietoje, iškelia plakatus, skanduoja šūkius, o į juos kreipiasi susibūrimo vadovas, prabylantis... 18 a. pabaigos pamokslininko žodžiais. Iš pirmo žvilgsnio sudėtingas ir klampus tekstas staiga įgyja kitokių atspalvių, kitokį emocinį krūvį. Imituojamoje masinio susibūrimo atmosferoje pamokslas vėl atgyja lyg užvedanti kalba, kurios žinutė ir šiandien skamba labai aktualiai.

  Plačiau apie projekte „Vaikų žemė“ sukurtą šio teksto skaitymo metodą galima susipažinti čia https://mtc.lt/lt/vaiku-zeme/514

 • Pristatyto metodo aptarimas - stiprybės ir pavojai.
 • Metodo taikymo idėjos skaitant kitus lietuvių literatūros kūrinius įvairiose amžiaus grupėse.
 • Literatūros pamokos, kurioje nagrinėjama M. P. Karpavičiaus pamokslinė kalba, matmenys.
 • Retorikos pamokos, kurioje remiamasi M. P. Karpavičiaus pamoksline kalba, matmenys.

Darbo metodai:

Paskaita. Praktinė literatūros pamoka, kurioje mokytojai kviečiami būti aktyviais dalyviais. Diskusija.

Apie programos autorius:

 Dr. Darius Kuolys – Vilniaus universiteto dėstytojas, kultūros istorikas, tyrinėjantis senąją Lietuvos literatūrą, kultūrą, politinę mintį. Yra išleidęs porą monografijų, sudaręs kelias mokslo knygas, parašęs pluoštą mokslinių straipsnių. Aktyviai įsitraukia atnaujinant lietuvių kalbos ir literatūros programas, šiuo metu – naujojo literatūros vadovėlio bendraautoris.

Dainora Eigminienė – Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė, tęstinio Atviros Lietuvos fondo tarptautinio projekto „Drama mokykloje“ su Londono karališkuoju nacionaliniu dramos teatru koordinatorė Lietuvoje. Įgyta patirtimi mokytoja dalijasi autoriniuose seminaruose, inicijuoja įvairius projektus, dalyvauja rengiant lietuvių kalbos ir literatūros ugdymo programas, šiuo metu – naujojo literatūros vadovėlio bendraautorė.

Jurga Dzikaitė – Vilniaus tarptautinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė. Įgyta patirtimi mokytoja dalijasi autoriniuose seminaruose, dalyvauja rengiant mokymo priemones užsienyje gyvenantiems lietuviams, šiuo metu – naujojo literatūros vadovėlio bendraautorė.

SEMINARAS NEĮVYKS


Registracija


Užpildyti registracijos duomenis ir patvirtinti dalyvavimą renginyje galima tik prisijungus prie svetainės.

Jei kils klausimų, rašykite el.p. renginiai@mtc.lt arba skambinkite tel. 8 5 212 7173


renginio vieta

Mokyklų tobulinimo centras
Vilniaus g. 39
Vilnius
LT-01119
Lietuva
http://mtc.lt


Mokymosi ir informacijos centre 226 k.

 

Prisijungimas

Viešoji įstaiga „MOKYKLŲ TOBULINIMO CENTRAS“ įmonės kodas 124631338, įsikūrusi kultūros ir švietimo centro „Vilniaus mokytojų namai“ Mokymosi ir informacijos centre II a. Vilniaus g. 39 LT-01119 Vilnius Tel. +370 5  212 7183 Faks. +370 5  212 7173 El. paštas: mtc@mtc.lt Mūsų darbo laikas: I - IV 9 - 18 val., V 9 - 17 val. Žemėlapis