Švietimo kaitos lyderių „Mokyklų tobulinimo centras“ inicijuota literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ trečius metus kviečia į kūrybinių skaitymų užsiėmimus, kuriuos jau aplankė daugiau nei 1000 mokinių iš 17 Vilniaus mokyklų. Kūrybiniai skaitymai – tai interaktyvus, žaidimu ir refleksija grįstas užsiėmimas, kurio metu aktoriai, pasitelkę skirtingas technikas, skaito su mokiniais lietuvių (ir ne tik) literatūros kūrinius, o vėliau drauge su edukatoriais kviečia vaikus dalyvauti įvairiose teksto refleksijos ir aktualizavimo veiklose. Tuo pačiu – tai įtraukianti, tarpdisciplininė lietuvių kalbos pamoka, nes didžioji dauguma skaitomų tekstų įtraukti į lietuvių kalbos ir literatūros ugdymo programas. Šį pusmetį skaitome Vytautės Žilinskaitės, Bitės Vilimaitės, Petro Cvirkos, Nijolės Kepenienės ir Milošo Macoureko tekstus.

Skaitymai vyksta erdvioje, modernioje, šviesioje Mokyklų tobulinimo centro salėje, kuri įsikūrusi Vilniaus mokytojų namuose. Užsiėmimų aplinka prisideda prie kuriamo įspūdžio – čia vaikams yra erdvės net tik klausytis skaitomo kūrinio ar dalyvauti susikaupimo reikalaujančioje veikloje, bet ir energingai pajudėti. Literatūros, teatro, žaidimo elementų kombinacija – puikus neišdildomų įspūdžių receptas, todėl skaitymuose apsilankę mokiniai ir mokytojai vienbalsiai sutaria smagiai ir prasmingai praleidę laiką.

Iš arčiau į kūrybinius skaitymus pažvelgti padės „Penki TV“ parengtas reportažas, kurį rasite čia https://youtu.be/ioK0-iA9j2Y

2017 metų rudenį skaitymuose dalyvavę mokytojai vienbalsiai sutaria, kad juos rekomenduotų savo kolegoms, o vaikai apie skaitymus sako:

„Kūrybiniai skaitymai buvo labai įdomūs. Aktoriai skaitė literatūros kūrinį ir mes dalyvavome įvairiose veiklose: vaidinome, žaidėme. Buvo smagu ir linksma. Mes rašėme atvirlaiškius su palinkėjimais šeimai.“ (trečiokė Vera)

„Pirmąją dieną po rudens atostogų praleidau ypač linksmai. Mokytojų namuose aktoriai linksmino vaikus sekdami pasaką. Taip pat jie parodė mums, kaip reikia lankstyti popierines kepures. Kiekvienas vaikas parašė atvirlaiškį savo mylimam žmogui. Man labai patiko pasaka apie makaronus, kurie išėjo pasivaikščioti bei ieškoti nuotykių.“ (trečiokė Anastasija)

„Man labai patiko šie skaitymai. Buvo labai linksma ir juokinga. Mes žaidėme ir vaidinome. Tai buvo pati geriausia pramoga!“ (trečiokė Kornelija)

Praktinė informacija

Skaitymai prasideda 10.00 val. ir trunka apie 1 val. 15 min. 
Skaitymai vyksta Vilniaus mokytojų namuose, Mokyklų tobulinimo centre (2 a., 226 kab.). 
Dalyvavimas skaitymuose mokamas. Kaina – 3 (trys) eurai mokiniui. 
Vaikai iš socialiai remiamų šeimų už skaitymus nemoka. 
Vaikus lydintys asmenys taip pat dalyvauja nemokamai.

Dėmesio mokytojams:

Kūrybinių skaitymų programa „Įtraukianti literatūros pamoka: inovatyvūs teksto skaitymo metodai“ yra akredituota VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“. 
Pedagogams, per mokslo metus su klasėmis apsilankiusiems ne mažiau kaip trijuose kūrybiniuose skaitymuose, bus išduotas kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas. (Pažymėjimai išduodami ne daugiau kaip dviems klasę lydintiems mokytojams.)

7 klasių mokiniams Mykolo Pranciškaus Karpavičiaus „Piliečio pamokslinė kalba...“

Norėdami užsiregistruoti į skaitymus,
susisiekite su
Roberta Žižiene
tel. 8 683 42893
arba el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

7 klasių mokiniams skaitome Mykolo Pranciškaus Karpavičiaus „Piliečio pamokslinė kalba...“

Įsivaizduokite, kad atėję į lietuvių literatūros pamoką atsiduriate pasiruošimo mitingui įkarštyje. Gaminami transparantai, visi aktyviai diskutuoja, ką ir kaip užrašyti, kokią žinutę perteikti. Galiausiai mitingo dalyviai susirenka numatytoje vietoje, iškelia plakatus, skanduoja šūkius, o į juos kreipiasi susibūrimo vadovas, prabylantis... 18 a. pabaigos pamokslininko žodžiais. Iš pirmo žvilgsnio sudėtingas ir klampus tekstas staiga įgyja kitokių atspalvių, kitokį emocinį krūvį. Imituojamoje masinio susibūrimo atmosferoje pamokslas vėl atgyja lyg užvedanti kalba, kurios žinutė ir šiandien skamba labai aktualiai.

Skaityti daugiau...

5 klasių mokiniams skaitome Juliaus Kaupo apsakymą „Stirniukas“

Kiekvienas iš mūsų kiekvieną dieną priimame daug įvairių sprendimų. Ir tokiu būdu kuriame savo ir mus supančio pasaulio istoriją. Kiekvienas sprendimas turi savo pasekmes, kurias kartais būna sunku priimti. Apie tai ir kalbėsime su mokiniais po interaktyvaus apsakymo perskaitymo kartu su profesionaliu aktoriu/aktore ir edukatore.

 

1-3 klasių mokiniams skaitome Milošo Macoureko pasaką „Apie išėjusius pasivaikščioti makaronus“

Kuris iš mūsų nemėgsta keliauti? Na, gal vienas-kitas. O garsaus čekų rašytojo Milošo Macoureko pasakų pasaulyje keliauja net makaronai. Prie jų prisijungti kviečia projekto „Raudonos nosys“ gydytojai-klounai Bela ir Zigmas. Su jais skaitysime pasaką, aplankysime įvairias lankytinas vietas (zoologijos sodą, atrakcionus, operos ir baleto teatrą ir t.t.), mokysimės žygio dainos ir lankstysime žygio kepurę.

 

1-3 klasių mokinianms skaitome Nijolės Kepenienės pasaką „Ką apsivilksi, tuo ir patapsi“

Kai į pagalbą pasitelkiame fantaziją ir burtus, sportas tampa tikra kūryba smile Šiame teatralizuotame skaityme bus daug persirenginėjimo, būrimo, o galiausiai – olimpinės literatūrinės žaidynės, kuriose pravers ne tik kūno, bet ir proto miklumas. Nugalėtojai, be abejonės, bus apdovanoti smile

2-5 klasių mokiniams skaitome Petro Cvirkos pasaką „Kupriukas muzikantas“

Kas yra laimė? Pasakoje „Kupriukas muzikantas“ reikia rinktis - tuščią maišą ar pilną aukso. Keista, bet pasirinkus tuščią maišą randi laimę, o pilną pinigų - gauni negražią kuprą. Su vaikais kalbėsime apie tai, kas jiems yra laimė, kada jaučiamės laimingi, ko reikia šio jausmo patyrimui? Kas trukdo mums būti laimingais? Ką mums duoda pinigai, daiktai, ir ko jie negali duoti?

Skaityti daugiau...

3-5 klasių mokiniams skaitome Vytautės Žilinskaitės apsakymą „Gynėjas“.

Visi mes ko nors bijome. Ir tai yra GERAI smile Baimė – kaip ir bet kuris jausmas – turi savo prasmę ir vietą kitų jausmų tarpe. Jei nejaustume baimės, būtume itin nesaugūs, negebėtume išvengti mums pavojingų situacijų. Drąsus yra ne tas, kuris nieko nebijo, o tas, kuris pripažįsta savo baimes ir išdrįsta su jomis susitikti „akis į akį“. Apie tai ir bendrausime su vaikais, kai jie pasiklausys profesionalaus aktoriaus/aktorės skaitomo teksto, įvaizdinto šešėlių teatru. Edukatorės vedami vaikai žais pasitikėjimo žaidimus, vaizduos savo baimes ir svarstys, kaip jas įveikti.

Skaityti daugiau...

1-5 klasių mokiniams skaitome Bitės Vilimaitės trumpą istoriją „Daug vaikų“

Draugas. Tai, matyt, vienas svarbiausių žodžių pradinuko žodyne. Bet kas yra toji draugystė? Ar būna tobulų draugų? Ar reikia taikytis prie kitų, kad būtumei „geras“ draugas? Kaip draugai moka mus nustebinti? Tai klausimai, kylantis skaitant vieną įspūdingiausių lietuvių literatūros tekstų apie tikrą draugystę. Tekstą skaitys profesionalus aktorius/aktorė, o po draugystės šalį vaikus vedžios profesionali edukatorė.

Skaityti daugiau...

1-6 klasių mokiniams Skaitome Vytautės Žilinskaitės apsakymą „Robotas ir peteliškė“.

Šis 1978 metais sukurtas apsakymas šandien skamba kaip niekada aktualiai – juk dirbtinis intelektas, žmogų keičiantys robotai ir visuotinė mašinizacija tampa kasdienybe. Ir mums su tuo reikia mokytis gyventi. Visgi perskaitę kūrinį su vaikais kalbėsime apie tai, kas apsakyme svarbiausia – jausmus. Kokie jie būna? Ar įmanoma išmokti jausmų? Ar lengva juos reikšti? Kodėl žmogų, kuris nerodo jausmų, kartais vadina robotu? Ir dar daug kitų klausimų, į kuriuos atsakymų ieškosime kartu su profesionaliu aktoriumi/aktore ir psichologe Milda Čeikiene. Ai, tiesa, dar bus minčių skaitytuvas, robotas, kuriam reikės duoti vardą, įvairūs užsiėmimai ir...

Naujienlaiškių prenumerata

VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ svetainėje įvesdami savo el. pašto adresą galite užsisakyti naujienlaiškius, kurių pagalba Jus informuosime apie mūsų organizuojamus mokymus, renginius ar pasidalinsime kita jums aktualia informacija ir naujienomis. Užsisakius naujienlaiškį, Jūsų el. pašto adresą naudosime remdamiesi Jūsų sutikimu, kurį galite bet kuriuo metu atšaukti atsisakydami prenumeratos. Tvarkant duomenis Jūsų el. pašto adresą priskirsime tam tikrai prenumeratorių kategorijai, kurią prenumeruodami pasirenkate. Tai darome tam, kad galėtume pateikti labiau individualizuotus pasiūlymus. Prenumeratorių kategoriją galėsite bet kada pakeisti ar atsisakyti pakartotinai užpildę prenumeratos informaciją. Išsiuntus naujienlaiškį, programa renka statistinius duomenis apie Jūsų veiksmus su naujienlaiškiu, pavyzdžiui ar atidarėte ir kada el. laišką, kokias ir kada paspaudėte nuorodas, programa fiksuoja naudotojo IP adresą, įrenginio bei naršyklės, kuriuos naudojote laiškui atidaryti, versiją. Su Jūsų el. pašto adresu susijusią statistiką saugome 2 metus nuo to momento, kai paskutinį kartą atsidarėte naujienlaiškį. Jūsų el. pašto adresą naujienlaiškių siuntimo tikslu tvarkysime iki Jūsų atsisakymo gauti Mokyklų tobulinimo centro informacinius pranešimus. Atsisakyti prenumeratos galite naujienlaiškio apačioje paspausdami atitinkamą nuorodą arba rašydami adresu info@mtc.lt
Viešoji įstaiga „MOKYKLŲ TOBULINIMO CENTRAS“ įmonės kodas 124631338, įsikūrusi kultūros ir švietimo centro „Vilniaus mokytojų namai“ Mokymosi ir informacijos centre II a. Vilniaus g. 39 LT-01119 Vilnius Tel. +370 5  212 7183 Faks. +370 5  212 7173 El. paštas: mtc@mtc.lt Mūsų darbo laikas: I - IV 9 - 18 val., V 9 - 17 val. Žemėlapis

Norėdami Jums pasiūlyti pilnavertes paslaugas mūsų interneto svetainėje, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Jūs bet kada galite peržiūrėti, kokią informaciją (slapukus) įrašome. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus, Jūs taip pat turite teisę nesutikti, kad slapukai būtų įrašomi Jūsų kompiuteryje (įrenginyje), tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos. Slapukų politika