„Vaikų knygų sala“

Virtualus festivalis. Jau gruodžio 5-13 d. Registruokis, dalyvauk!

„Renkuosi mokyti!“

Prisijunk prie mūsų bendruomenės. Užpildyk kandidato anketą iki gruodžio 13 d.

„Vienintelė galimybė auginti literatūros festivalių auditoriją yra užsiauginti literatūrai neabejingą kartą, - taip Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengtame pokalbyje apie vaikų literatūrą sakė tarptautinio Berlyno knygų festivalio Vaikų ir jaunimo literatūros programos vadovas Christophas Riegeris. Jis virtualiai prisijungė prie lietuvių diskusijos, kurioje dalyvavo iliustruotojos Aušra Kiudulaitė ir Lina Itagaki, vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, Lietuvos kultūros instituto Projektų ir programų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė bei literatūros festivalių organizatorius, literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius.

Šiais metais jau 19 kartą vykęs Berlyno literatūros festivalis kasmet sulaukia garsiausių pasaulio autorių ir patenka į geriausių pasaulio festivalių dešimtuką. „Tačiau ir mes pradžioje susidūrėme su problema – į festivalį pirmaisiais metais sunkiai galėjome prisikviesti vaikų ir jaunimo. Situacija pasikeitė tik tuomet, kai pradėjome bendrauti ir draugauti su mokyklomis“, - iš Berlyno kalbėjo Christophas Riegeris. Jis visiškai tikras: 4-8 metų vaikai privalo tapti festivalio dalimi. Tik šitaip festivalis ateityje turės lankytojų.

Vienas iš Berlyno literatūros festivalio organizatorių atvirai kalbėjo apie tai, kad vaikų literatūrai tenka mažiau žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio, ji tarsi nustumiama į kampą. Tą patį jaučia ir literatūros festivalių Lietuvoje organizatoriai.

Šiais metais Berlyno literatūros festivalyje su savo knyga „Sibiro haiku“ dalyvavusi iliustruotoja Lina Itagaki pasakojo, kad festivalyje knyga pristatyta ne vaikams, o suaugusiems – komiksų ir grafinės novelės programoje. „Knyga turi du lygius – vienas skirtas vaikams, kitas – suaugusiems. Šį kartą teko kalbėti jiems ir diskusijoje aiškiai supratome, kad festivalio lankytojai apie trėmimus, Sibirą ir mūsų tautos istoriją nežino beveik nieko. Jie turėjo daugybę istorinių klausimų“, - pasakojo iliustruotoja.

Po garsiausius pasaulio literatūros festivalius keliauja ir knygos „Laimė yra lapė“ iliustruotoja Aušra Kiudulaitė. Ji gali palyginti, kuo skiriasi literatūros festivaliai ir knygų mugės. „Per metus sudalyvavau penkiuose festivaliuose, - kalbėjo Aušra Kiudulaitė. – Juose rengiau kūrybos dirbtuves, iš labai arti bendravau su vaikais ir jų tėvais. Mugėse tokio artumo neįmanoma patirti. Man visada atrodė, kad festivalis - ne mano formatas, esu intravertė, kuriai bendrauti nėra labai paprasta. Tačiau daugelis, kurie suvažiuoja į festivalius, yra tokie. Ir visi susikalba. Festivalio atmosfera labai skiriasi nuo knygų mugės atmosferos, patirtis, kurią gavau yra nuostabi“.

Lietuvei labiausiai įstrigo visame pasaulyje žinomas „Hay“ literatūros festivalis Velse. „Žmonės į susitikimą su mumis pirko bilietus, sunku patikėti, bet kai vyksta tokie dalykai, negali savo darbo daryti bet kaip. Be to, tai gera pamoka, kaip autoriui save parduoti“, - sakė populiarios ir jau keliomis kalbomis išverstos knygos „Laimė yra lapė“ iliustracijų autorė.

Lietuvos kultūros instituto Projektų ir programų skyriaus vadovė Rūta Nanartavičiūtė teigė, kad į garsiausius pasaulio literatūros festivalius patekti knygų autoriams iš Lietuvos nėra labai paprasta. „Bolonijos knygų mugėje į Lietuvos knygų stendą užsuko „Hay“ festivalio organizatorė. Užtruko metus, kol jie apsisprendė pakviesti lietuvius į savo festivalį“, - pasakojo ji.

Vaikų rašytojas Tomas Dirgėla turėjo galimybę dalyvauti vaikų rašytojų rezidencijoje, „Writing Borders“, kurią rengia literatūros festivalis „Hexham Book Festival“. 

 „Mes taip pat stengiamės šalia vaikams ir jaunimui skirtų festivalių organizuoti satelitinius renginius, skirtus kūrėjams ir literatūros profesionalams“, - sakė lapkričio 16-17 dienomis  Vilniaus mokytojų namuose vyksiančio literatūros festivalio „Vaikų knygų sala“ organizatorius Justinas Vencevičius. „Vaikų knygų salos“ metu vyksta pokalbių renginys „Knygų kūrėjų vakaras“, o prieš festivalį „Nuotykiai tęsiasi“, kurį rengiame birželio mėnesį Anykščiuose, planuojame organizuoti savaitės trukmės kūrybines dirbtuves rašytojams ir iliustruotojams“.

Pokalbis „Vaikų literatūros festivaliai. Kodėl jie svarbūs?“ yra renginių ciklo „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ dalis. Ciklas organizuojamas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus. Prie pokalbio apie vaikų literatūros festivalius organizavimo prisidėjo ir literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“. Visi ciklo „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ renginiai yra filmuojami, o įrašai publikuojami Nacionalinės bibliotekos youtube kanale. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Pokalbio įrašą galima pažiūrėti čia https://youtu.be/lCZ1D2eK7Z0

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Naujienlaiškių prenumerata

VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ svetainėje įvesdami savo el. pašto adresą galite užsisakyti naujienlaiškius, kurių pagalba Jus informuosime apie mūsų organizuojamus mokymus, renginius ar pasidalinsime kita jums aktualia informacija ir naujienomis. Užsisakius naujienlaiškį, Jūsų el. pašto adresą naudosime remdamiesi Jūsų sutikimu, kurį galite bet kuriuo metu atšaukti atsisakydami prenumeratos. Tvarkant duomenis Jūsų el. pašto adresą priskirsime tam tikrai prenumeratorių kategorijai, kurią prenumeruodami pasirenkate. Tai darome tam, kad galėtume pateikti labiau individualizuotus pasiūlymus. Prenumeratorių kategoriją galėsite bet kada pakeisti ar atsisakyti pakartotinai užpildę prenumeratos informaciją. Išsiuntus naujienlaiškį, programa renka statistinius duomenis apie Jūsų veiksmus su naujienlaiškiu, pavyzdžiui ar atidarėte ir kada el. laišką, kokias ir kada paspaudėte nuorodas, programa fiksuoja naudotojo IP adresą, įrenginio bei naršyklės, kuriuos naudojote laiškui atidaryti, versiją. Su Jūsų el. pašto adresu susijusią statistiką saugome 2 metus nuo to momento, kai paskutinį kartą atsidarėte naujienlaiškį. Jūsų el. pašto adresą naujienlaiškių siuntimo tikslu tvarkysime iki Jūsų atsisakymo gauti Mokyklų tobulinimo centro informacinius pranešimus. Atsisakyti prenumeratos galite naujienlaiškio apačioje paspausdami atitinkamą nuorodą arba rašydami adresu info@mtc.lt
Viešoji įstaiga „MOKYKLŲ TOBULINIMO CENTRAS“ įmonės kodas 124631338, įsikūrusi kultūros ir švietimo centro „Vilniaus mokytojų namai“ Mokymosi ir informacijos centre II a. Vilniaus g. 39 LT-01119 Vilnius Tel. +370 5  212 7183 Faks. +370 5  212 7173 El. paštas: mtc@mtc.lt Mūsų darbo laikas: I - IV 9 - 18 val., V 9 - 17 val. Žemėlapis